top of page

Życie w Wiosce ma swój rytm, a także swoje zasady

JAK WSPÓŁTWORZYĆ WIOSKĘ?

Najlepiej pomyśleć o Shantaram, jak o GRZE do której jesteś zaproszony. Starożytni mówili na taką grę Lila. Gra w "życie".  Miejsce, gdzie możemy poprzyglądać się sobie, sposobowi w jaki tworzymy relacje. Przestrzeń w której wszystko odbywa się w trochę "większym zagęszczeniu". W myśl tego w co wierzymy podstawową organizacją świata jest POLE. Pole, wspólnota, krąg czy plemię jest unikalna "uczącą Nas" strukturą. To jak łąka, las, ocean, Gaja. Samonastawny i samoleczący się mechanizm.

 

W grze obowiązują pewne reguły i zasady, zawsze też jest jest coś do wygrania. Tę grę można jednak przejść różnymi drogami. Sam możesz współdecydować jak chcesz się rozwijać, co badać, z czym się mierzyć. Czy bardziej wypoczywać, czy więcej pracować. Czy kreować, czy doświadczać. My tworzymy przestrzeń do gry, a ty próbujesz przejść przez wszystkie jej etapy samemu tworząc swój zestaw. Zbierając punkty doświadczenia, budując relacje, zawiązując sojusze, odkrywając siebie.

3.png

METANOI

Czas Shantaram to czas naszej METANOI czyli przemiany. Wychodzimy odrobinę ze strefy komfortu, dzięki czemu rzeczy proste znów stają się dla nas świeże i odkrywcze.

Shantaram to przestrzeń wolna od alkoholu, narkotyków i marihuany. Enteogenów używamy tylko ceremonialnie/terapeutycznie w ściśle wyznaczonych do tego miejscach, w godzinach nocnych.

Cykl DZIEŃ / NOC

W dzień króluje nam SŁOŃCE. Trzeźwość, jasność i świadomość. Tworzymy przestrzeń w której uczymy się szacunku, odpowiedzialności i wrażliwości na siebie. Uczymy się być "plemieniem". Jesteśmy współodpowiedzialni za przestrzeń, porządek, traktowanie miejsca i przyrody wokół z miłością.

Nocą delikatnie badamy własną ciemność. Wsłuchujemy się w szepty Gai, leczymy się i naprawiamy w kręgach, podczas muzycznych podróży czy na ceremoniach. 

Największym prezentem, który chcemy Wam podarować jest pełna wolność w traktowaniu wszystkiego co mamy Wam do zaoferowania. Możesz uczestniczyć we wszystkich aktywnościach zgodnie ze swoim wyborem. Ważne jednak, abyśmy dwa razy dziennie o 10:00 i o 22:00 spotkali się wspólnie w kręgu, aby przywitać i pożegnać kolejny dzień. Te spotkania są ważne dla Naszej formacji jako wspólnoty, pola czy plemienia i ważne dla obiegu informacji w plemieniu.

Ekologia i zwierzęta

Ograniczamy do niezbędnego minimum korzystanie z materiałów nie recyklingowych. Przywieź swoje naczynia, talerz, kubek, sztućce. Zadbaj, aby środki do mycia były jak najbardziej EKO. Ważne, abyśmy nie produkowali ton plastiku bez potrzeby. To dobre dla Ciebie i Ziemi.

Kochamy zwierzęta i chętnie ugościmy Ciebie z pieskiem lub kotem, pamiętaj jednak, że musisz się Nim opiekować, a zwierzę nie może stanowić zagrożenia dla nikogo. Bezpańskie psy dobierające się w watahy i straszące wszystkich to słaba wizytówka. Zadbajmy o Nasze zwierzaki.

ATMOSFERA SZACUNKU

Na Shantaram jesteśmy z dziećmi i rodzinami. Przekazujemy jasny komunikat, że tradycja szamańska to bycie w "dobrej relacji ze wszystkim". Traktujemy z pełnym szacunkiem wszystkie światopoglądy, religie, duchowe systemy, których fundamentem jest miłość i prosimy o to samo.

 

Wulgarne, agresywne, konfrontacyjne zachowania będą przez Nas traktowane jako naruszenie zasad GRY i mogą poskutkować koniecznością opuszczenia wioski.

7.png

Shantaram to nie
spotkanie religijne.

Wszelkie nagabywanie, przekonywanie, reklamowanie, nawracanie na siłę i przekonywanie do "swoich racji" zostawmy sobie na inne okazje. Tradycje, które chcemy Wam przybliżyć to najstarsze, najbardziej pierwotne sposoby budowania "dobrych relacji" ze sobą, ziemią, światem i bliskimi. Nie stoją w żadnej sprzeczności z jakąkolwiek religijną tożsamością.

 

Czuj się bezpiecznie ze swoimi przekonaniami. To co chcemy Ci zaoferować może pogłębić ich rozumienie i odświeżyć relacje z "nieprzejawionym". Nie chcemy do niczego Cię przekonywać, ani w niczym indoktrynować. Prosimy o to samo.

Bądźmy ze sobą i dla siebie. Twórzmy przestrzeń zaufania i współodpowiedzialności. Jak to w wiosce. Jeśli masz jakiekolwiek pomysły na ubarwienie namiotu, placu, włączenie się z jakąkolwiek kreatywną aktywnością - Działaj. 

 

Chwytaj dzień, chwilę, słuchaj pola i uważnie obserwuj swój proces. Dużo o Tobie powie te parę dni i dużo Ciebie nauczy. Przyjmij tę lekcję z pokorą, otwartością i ciekawością dziecka. Baw się. Odpoczywaj. Rozwijaj. Kochaj i rób co chcesz. Aho.

bottom of page